اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مضرات برس حرارتی چیست؟

با توجه به گسترش استفاده و کاربرد لوازم برقی و آرایشی، بحث در خصوص مضرات استفاده از آن ها نیز مطرح می شود. برس های حرارتی یکی از پر کاربرد ترین این دستگاه ها است. با بررسی مضرات برس حرارتی، می توان به کارایی یا عدم استفاده از این دستگاه ها پی برد.

یکی از وسایل پر کاربرد برقی و آرایشی این روز ها، برس هایی هستند که با نام برس حرارتی شناخته می شوند. این برس ها کاربردی بین برس، سشوار و حالت دهنده های مو را دارند. به این معنی که با استفاده از آن ها، می توان هم موها را برس کشید، هم خشک کرد و هم به کمک حرارت و ساختار برس، به مو ها حالت داد. اما برای اکثر کاربران این وسیله ها، این سوال مطرح می شود که آیا کاربرد و استفاده از برس های حرارتی بی ضرر است یا خیر؟

از آن جایی که ساختار این برس ها شبیه سشوار است، باید دید که مضرات برس حرارتی و استفاده از آن چیست؟ در این جا می خواهیم ببینیم که آیا استفاده از این دستگاه ها ضرر دارد یا خیر و در صورت مضر بودن کار با آن ها، آیا می توان از روش هایی برای جلوگیری از ضرر های برس حرارتی استفاده کرد؟

مضرات برس حرارتی

چرا از برس های حرارتی استفاده می کنیم؟

پیش از بررسی مضرات برس حرارتی، بهتر است ببینیم که به دلیل کدام کاربرد ها و مزیت ها از این وسیله های برقی آرایشی استفاده می شود. استفاده از این دستگاه ها بسیار راحت و تا حدود زیادی کم خطر است. کم خطر تر بودن آن ها به دلیل گرمای متعادل تری است که این برس ها دارند. از طرفی با استفاده از آن ها می توان علاوه بر شانه کردن مو ها، آن ها را به بهترین شکل ممکن حالت داد. در نتیجه کارایی مناسب مزیت دیگر استفاده از برس های حرارتی است.

زمانی که از این دستگاه ها برای برس کشیدن و خشک کردن مو ها استفاده می شود، مو ها دچار الکتریسیته ساکن نشده و حالتی زیبا تر و درخشان تر به خود می گیرند. در نهایت حالت دهی و کار با برس های حرارتی موجب تسریع در آماده شدن می شود و می تواند برای مواقع اضطراری یک گزینه بسیار مناسب باشد. استفاده و حمل آسان و کاربرد روزانه از دیگر مزیت های استفاده از برس های حرارتی است.

مضرات برس حرارتی چیست؟

هر وسیله ای در کنار مزیت هایی که دارد یک سری عیب ها را نیز دارد. مضرات برس حرارتی یا هر وسیله دیگری چیزی است که باید پیش از استفاده از آن در نظر داشت و بر اساس سطح آسیب و ضرری که به دنبال دارد، خرید و استفاده از آن را در نظر گرفت. به صورت کلی از آن جایی که برس حرارتی نیز در دسته وسایل برقی آرایشی قرار می گیرد که مبنای کار شان با حرارت و گرما است، می تواند آسیب های بسیار جزئی را به دنبال داشته باشد. برای مثال معمولا این وسایل حرارتی برقی مانند برس های حرارتی، می توانند موجب مو خوره زدن و از بین رفتن حرارت موی سر شوند. از طرفی استفاده نادرست از دستگاه می تواند نتیجه ای معکوس داشته و موجب وز شدن پفی مو ها شود.

اما در مقایسه با سایر وسایل گرمایشی حالت دهنده مو، مانند سشوار و اتوی مو، می توان گفت ضرر های برس حرارتی در کم ترین میزان بوده و نسبت به بقیه آن ها بی ضرر تر است. حتی در مواردی کلا استفاده از برس حرارتی را بدون ضرر در نظر می گیرند. تنها گزینه ای که به عنوان مضرات برس حرارتی در نظر گرفته می شود، مناسب نبودن آن برای کسانی است که مو های بسیار فر و خشکی دارند. این برس ها نمی توانند کارایی مناسبی برای این افراد داشته باشند.

آیا باید از برس حرارتی استفاده کرد؟

با توجه به مواردی که به عنوان مزیت های استفاده از برس حرارتی به آن اشاره شد و در ادامه مضرات برس حرارتی، این سوال مطرح می شود که آیا استفاده از یک برس حرارتی توصیه می شود یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به مزیت هایی که کار با این دستگاه دارد و در مقابل ضرر های برس حرارتی که بسیار جزئی و حتی غیر قابل توجه است، می توان گفت که داشتن یک برس حرارتی می تواند برای هر فردی یک گزینه مناسب باشد.

البته باز هم باید تاکید کرد که برس های حرارتی نمی توانند به عنوان یک دستگاه حرفه ای حالت دهنده مو در نظر گرفته شوند و خصوصا اگر کاربر دستگاه مو هایی مجعد و فرفری دارد، برس حرارتی نمی تواند حالت دهی و صافی به خصوصی را مانند اتوی مو و سشوار برای آن ها داشته باشد.

برای کاهش مضرات برس حرارتی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در قدم اول برای کاهش ضرر های برس حرارتی، بهتر است ابتدا مو ها را کاملا با حوله خشک کرد. نم دار بودن مو و خیسی زیاد، می تواند میزان آسیب رسانی برس را بیشتر کند. به این ترتیب برای کاهش مضرات برس حرارتی و آسیب به مو ها، بهتر است ابتدا مو ها را کاملا خشک کرده و سپس آن ها را با برس شانه کرده و حالت داد. برای آسیب رسانی کم تر بهتر است که از برس هایی استفاده کنید که دارای پنل کنترل دما هستند تا از این طریق دمای دستگاه را روی درجه ای کم تر قرار دهید. از طرفی بهتر است از آن دسته برس های حرارتی استفاده شود که صفحه آن ها از جنس سرامیک است.

این نمونه ها، آسیب کم تری به مو ها می رسانند و ضرر های برس حرارتی در این مدل ها کم تر است. بنابراین برای جمع بندی، توصیه می شود به منظور کاهش مضرات برس حرارتی، از مدل های بهتر و حرفه ای تر این دستگاه ها استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دستگاه ها و نحوه کاربرد آن ها یا نکات تعمیراتی آن، می توانید به مقاله تعمیر برس حرارتی مراجعه کنید. در صورت خرابی و بروز مشکل در این دستگاه ها نیز می توان به راحتی از مراکز تعمیرات لوازم برقی آرایشی مانند مرکز سخت افزار ایران کمک گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *