اشتراک گذاری

نظافت داخلی و خارجی اپیلیدی

اگر از اپیلیدی برای نظافت موهای زائد خود استفاده می کنید باید به تمیز نگه داشتن آن نیز توجه کنید. یک دستگاه اپیلاتور تمیز نه تنها عمر بیشتری دارد بلکه پوست شما نیز سالم می ماند. بیشتر اپیلیدی ها دارای بروشور برای نظافت هستند اما این توصیه ها دقیق نیست. در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل نظافت اپیلیدی آشنا کنیم.

نظافت اپیلیدی

توصیه های شرکت های تولید کننده برای نظافت اپیلیدی

پس از استفاده از اپیلیدی باکتری و سلول های مرده روی دستگاه باقی می مانند پس لازم است که پس از هر بار استفاده، اقدام به تمیز کردن اپیلیدی کنید. چرا که اپیلیدی با پوست شما که یکی از حساس ترین قسمت های بدن است سروکار دارد. ابتدا بروشورهایی که شرکت های تولید کننده برای شما آماده کرده اند را مطالعه کنید تا اطلاعاتی درباره نحوه نظافت اپیلیدی به دست آورید. در این بروشور ها اطلاعات تماس نیز درج شده است تا مشتریان سوالات خود را مطرح کنند.

  • سرپوش اپیلیدی

اولین قدم برای نظافت اپیلیدی، تمیز کردن سرپوش است. سرپوش در واقع بخشی از دستگاه است که مو های زائد را می کند و مستقیما با پوست در ارتباط است. بدیهی است که بیشتر باکتری ها و میکروب ها در این بخش جمع شوند. بنابراین تمیز کردن این بخش یکی از مهمترین مراحل نظافت اپیلیدی است. به همین منظور تمامی شرکت های تولید کننده درپوش را به نحوی طراحی کرده اند که به راحتی جدا شود.

معمولا در دو طرف سرپوش دکمه هایی تعبیه شده است که با فشار آنها سرپوش به راحتی جدا خواهد شد ( مثل تعویض تیغه ریش تراش). در این مرحله با یک دستکش لاستیکی شروع به تمیز کردن درپوش کنید. می توانید برای راحتی کار از موچین نیز کمک بگیرید.

  • استفاده از برس یا مسواک نرم برای نظافت اپیلیدی

بعضی از اپیلیدی ها به همراه خود یک قلم مو یا برس کوچک دارند که برای تمیز کردن اپیلیدی استفاده می شود.از این پس می توانید برای خارج کردن مو از سرپوش و بدنه اپیلیدی از این برس استفاده کنید. این برس این امکان را به شما می دهد که شیار های سرپوش و اطراف موچین را با دقت تمیز کنید.

در واقع برای خارج کردن مو از از اطراف موچین باید از یک وسیله نرم و ظریف استفاده کنید. برخی از اپیلیدی ها فاقد این نوع برس هستند. در این موارد می توانید از یک مسواک نرم کمک بگیرید. یک مسواک نو و تمیز را برای این کار در نظر بگیرید و تنها برای نظافت اپیلیدی از آن استفاده کنید.

برای آشنایی با مزایا و معایب اپیلاتور کلیک کنید.

  • استفاده از هوای فشرده برای خارج کردن موهای سفت

بیشتر موهای زائد با مسواک و یا برس خارج می شوند اما بسته به نوع اپیلاتور، برخی از موها هنوز در اطراف موچین گیر کرده اند. بهترین روش برای خارج کردن آنها استفاده از هوای فشرده است. شما می توانید یک قوطی هوای فشرده را از هایپرمارکت ها تهیه کنید.

این قوطی ها یک شلنگ دارد که برای هدایت های فشرده به سمت مورد نظر استفاده می شود. هوای فشرده نه تنها موهای زائد گیر کرده را خارج می کند بلکه سلول های پوستی مرده که با چشم مسلح نیز دیده نمی شوند را نیز خارج می کند.

  • شستن سر اپیلاتور

بعد از خارج کردن تمامی موهای زائد، باید سر اپیلاتور را با آب بشویید. همان طور که قبلا به آن اشاره شد، سلول های مرده و باکتری ها روی سرپوش وجود دارند و کم کم آنجا تجمع پیدا می کنند. بنابراین باید آنها را از از بین ببرید.

پیش از آنکه از مواد شوینده برای شستن استفاده کنید دستور نظافت اپیلیدی را بار دیگر مطالعه کنید چرا که در بیشتر موارد لازم به استفاده از مواد شوینده و صابون نیست و تنها لازم است که شما با آب جاری قسمت سرپوش و زیر سرپوش را با فشار آب بشویید. با این کار شما باکتری ها ، موها و سلول های مرده باقی مانده را نیز خارج کردید.

  • ضدعفونی کردن سرپوش

پس از انجام مراحل بالا در جهت نظافت اپیلیدی، لازم است که سرپوش را ضدعفونی کنید تا از رشد باکتری ها جلوگیری کنید. دو روش برای ضدعفونی کردن اپیلاتور پیشنهاد شده است. می توانید از چند قطره صابون و آب استفاده کنید. سرپوش را به مدت 2 الی 3 دقیقه در ظرفی که حاوی آب و چند قطره صابون است قرار دهید و آن را با آب سرد بشویید.

روش دیگر استفاده از الکل است. الکل باکتری ها را از بین می برد و می تواند گزینه مناسبی باشد. یک پنبه را آغشته به الکل کنید و سرپوش و موچین را به آرامی با آن تمیز کنید. توجه داشته باشید برخی از شرکت های تولید کننده برای نظافت اپیلیدی و در جهت کشتن باکتری ها از یک پروتکل استفاده می کنند که در این صورت باید دستور روی بروشور را با دقت مطالعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: عوارض لیزر پوست

  • سر اپیلاتور را پس از تمیز کردن اپیلیدی خشک کنید

پس از شست و شو و ضدعفونی کردن اپیلاتور حتما صبر کنید تا اجزای آن خشک شود. اگر سر اپیلاتور کاملا خشک نشود به مرور زمان زنگ خواهد زد. علاوه بر این رطوبت باقی مانده داخل اپیلیدی به رشد باکتری ها و میکروب ها کمک می کند. پس از نظافت اپیلیدی و شستشوی، آن را روی یک حوله یا پارچه تمیز قرار دهید تا خودش خشک شود. از حوله برای خشک کردن اپیلیدی استفاده نکنید زیرا به موچین گیر می کند.

  • نگهداری اپیلیدی در یک مکان مناسب

تقریبا تمامی اپیلیدی ها دارای یک جعبه مناسب برای نگهداری هستند. پس از هر بار استفاده و بعد از شست و شو، اپیلیدی را در کیف یا جعبه مخصوص خودش نگه دارید. اگر اپیلیدی شما فاقد کیف یا جعبه بود آن را در یک حوله تمیز بپیچید.

  • تعویض سرپوش اپیلاتور

طبیعی است که به مرور زمان سرپوش اپیلیدی زنگ بزند یا فرسوده شود. هنگامی که در حال تمیز کردن سرپوش هستید دقت کنید که آیا آسیب دیده است یا خیر. اگر به سرپوش اپیلیدی آسیب جدی وارد شده است آن را عوض کنید. ممکن است که دستگاه شما هنوز گارانتی داشته باشد و شما بتوانید از خدمات پس از فروش آن استفاده کنید.

3.6/5 - (7 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *